Na Silvestra do Abú Dhabí aneb Emiráty nejsou jen Dubaj

Jelikož ani já ani Společník opravdu neholdujeme sněhu ani sněžným radovánkám, vyrážíme každý rok na Silvestra někam k moři za ještě větším teplem. Silvestr je ideální příležitost pro objevování okolních států – proto jsme se rozhodli zakončit rok 2017 v Abú Dhabí ve Spojených Arabských Emirátech (SAE).
 

 
Abú Dhabí je hlavním městem SAE, druhým největším městem SAE a hlavním městem emirátu Abú Dhabí.
Spojené Arabské Emiráty jsou tvořeny sedmi menšími emiráty, kde třeba Dubaj je jedním z nich. Každý malý emirát má svého emíra – tedy vládce. Mají to tam prostě komplikované, kluci jedni arabští…
 
Na internetu jsem zaznamenala, že si spousta lidí stěžuje, že to Dubaj s tím svým pozlátkem a hypermoderností v poslední době dohání do krajnosti. Já mám Dubaj moc ráda a se Společníkem tam rádi jezdíme, ale o Abú Dhabí jsme vždycky slyšeli, že je to podobně moderní a otevřeně smýšlející město jako právě Dubaj, ale méně vystresované. A řeknu vám, že je to naprostá pravda.
 
V prosinci je v Emirátech celkově moc krásné počasí – přes den je kolem 25 stupňů ve stínu a přes 30 na slunci. Večer se ochladí na triko s dlouhým rukávem, nebo lehčí svetr. Moře je studenější, ale našli se odvážlivci, kteří se v něm spokojeně koupali (nebo spíš my už jsme prostě rozmazlení). Vzduch je příjemně vlahý, jelikož Emiráty jsou známé svojí vysokou vlhkostí, která se v letních měsících často mění v nepříjemnou až nesnesitelnou mlhu.

Před cestou jsme dlouho zkoumali, kde bydlet. Možností ve všemožných cenových kategoriích je neuvěřitelné množství a člověka to může trochu rozhodit. Nejdříve jsem si říkala, zda jsme neprohloupili, když jsme si vybrali hotel cca 15 minut jízdy od města, ale nakonec to byl naprosto skvělý výběr, jelikož kolem celého komplexu vedla nádherná promenáda a uprostřed bylo malé a velmi vkusné nákupní centrum s několika příjemnými restauracemi s výhledem na moře, malou sámoškou, lékárnou a tak. 
 
Pár fotek z promenády kolem hotelu:
 
 

 

 

 
Jen tak sedět a koukat na západ slunce nad mořem bylo úžasný.
Výhled ze zahrádky jedné z restaurací.
Vzhledem k tomu, že moře máme i doma, tak jsme u něj nestrávili skoro žádný čas a radši jsme se jezdili podívat, co mají v Abú Dhabí hezkého. Spousta lidí jezdí do Emirátů řádit do místních nákupních center, ale vzhledem k tomu, že my nakupování neholdujeme, tak jsme je úplně vynechali. 
 
Kousíček od našeho hotelu byla místní největší a nejznámější chlouba – jedna z nejkrásnějších mešit na světě Sheikh Zayed Grand Mosque. Islám není a nikdy nebude mým náboženstvím, ale tahle stavba je naprosto dechberoucí. Trvalo jim deset let než ji dokončili. Zvenku je celá z bílého mramoru, zlata a perleti:
 
 

 

 

 

 Na hlavní nádvoří není možno jít, ale kolem se vine nádherná, zlatem zdobenými sloupy obehnaná promenáda. 

 
 

 

 
 

 

Pokud se do mešity rozhodnete vyrazit, počítejte s tím, že je třeba se na to vhodně obléknout. Dámy musejí mít dlouhé kalhoty a dlouhé rukávy. Žádný výstřih a zahalené vlasy. Šátek si buď vezměte svůj, nebo vám bude zapůjčena slušivá (ehm) abája, jak můžete vidět na obrázku dole:
 

 
 
Pánové, vy nechejte doma šortky, jinak taky dostanete bílou dišdašu. A připravte se na to, že se budete všichni muset vyzout před vchodem a boty nechat nehlídané ve venkovním botníku, takže nedoporučuji brát si nějakou hogofogo obuv, o kterou byste se pak báli. 
 
Uvnitř hlavní kopule je obrovská modlitební místnost s úžasnými lustry (vyrobenými v Německu) a krásnými koberci (ručně utkanými v Iránu).
 

 

Další den jsme vyrazili do zelené oázy uprostřed pouštního města Mangroves National Park. Pokud byste hledali vchod, tak je to tudy. Je možné si tam půjčit kajak nebo malou elektrickou lodičku a na pár hodin se projíždět lagunou mezi mangrovníky. My se rozhodli pro elektrickou “koblihu”. 
 
Naše “kobliha”.
A řeknu vám, že to byl moc příjemný zážitek. Jen tak se povlovat na koblize a koukat na ptáky, stromy a mladé Filipínce, kteří se marně snažili řídit kajaky.
 

 

Pokud se rádi procházíte a chcete si prohlédnout i centrum města, tak rozhodně nesmíte minout Corniche Bay. Je to několik kilometrů dlouhá promenáda kolem pobřeží, lemovaná krásnými veřejnými plážemi z jedné strany a moderními budovami ze strany druhé.

 
Naše procházka po Corniche Bay začala u Emirates Palace.
Etihad Towers

 

Corniche Bay
Veřejná pláž vedle Corniche Bay. Vstup na rodinnou pláž s lehátky a slunečníky je asi 50 korun na osobu. Ale je tam i pláž, která je komplet zdarma. A ano, můžete mít bikiny.

 Takže abych to shrnula. My byli z Abú Dhabí nadšení a rozhodně jsme tam nebyli naposledy, jelikož jsme nestihli ani super zábavní park Ferrari World ani nově otevřené moderní muzeum Louvre.

 
Pár rad na závěr:
·      Rezervujte hotel brzy! S blížícím se Silvestrem ceny šíleně rostou. Může se vám stát, že se ze dne na den zvýší o 50%.
·      Pokud se chcete zásobit vlastním alkoholem, kupte si ho na letišti při příletu. V místních obchodech ho opravdu nekoupíte.
·      Nebojte se vzít si bikiny.
·      Nezalekněte se ranní mlhy – do poledne většinou opadne a zase vysvitne slunce.
·      Na Silvestra doporučuji udělat rezervaci v některé z místních restaurací a často je nutné myslet na to, že je třeba objednat “alkoholový balíček”.
 
Kdybyste potřebovali s čímkoli poradit, nebojte se mi napsat. J

 

 

4 odpovědi na “Na Silvestra do Abú Dhabí aneb Emiráty nejsou jen Dubaj”

  1. Vy jste nikdy nikde nepřidala vaši fotku ani vaše jméno. Mě by třeba fakt zajímalo kdo jste, protože se fakt skvěle čtete a jste zábavná. A není moc blogů, ke kterým bych se takhle nadšeně vracela a na které bych dokonce čekala.

  2. Milá liško, i já se přidávám ke komplimentu, máte inspirativní blok. Také žiji v zahraničí a ráda cestuji, proto jsou mi Vaše témata blízká 🙂
    Obracím se na Vás s aktualní otázkou. Příští týden letím do Abú Dhabí a zajímalo by mě, jak moc jsou Arabové přísní ve věci ženského oblékání (zahalená ramena, kotníky, atd.). Děkuji a těším se na další příspěvky! ☺️

    1. Dobrý den, Pavlíno. Předně moc děkuji za hezký komenátář! Abu Dhabi je někde mezi benevoletní Dubají a zbytkem regionu. Jsou tam zvyklí na turisty, takže když půjdete v šortkách, tak na vás budou koukat, ale holí vás nepoženou. Já doporučuji cestu někde mezi – normální triko s krátkým (tílko je zbytečná provokace) a středně dlouhé kraťasy (po kolena budou ok). Ve vnitřních prostorách doporučuji kalhoty pod kolena.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *