Co ženy v Kuvajtu běžně nosí…

Často se mě lidé ptají, co v Kuvajtu jednak nosím já a také, co tady nosí místní ženy – v překladu, jestli jsou tady všechny dámy zahalené od paty až po temeno hlavy. Není to tak. Proto jsem si řekla, že udělám takové krátké shrnutí.

 
Co nosím já:
Jsem velkou milovnicí všemožných sukýnek, šatů a lodiček. Z toho důvody byly mé začátky ve firmě plné Kuvajťanů vcelku krušné. V záchvatu prvotní rebelie, jsem se totiž rozhodla, že si nenechám do ničeho mluvit a nic přikazovat. A tak mi několik prvních měsíců opakovaně přicházely emaily s firemními pravidly, která zmiňovala délku sukní minimálně po kolena. Faktem však bylo, že ta stejná pravidla zmiňovala věci, jako zákaz nošení triček s nápisy, nebo třeba tenisek – a ta nerespektovali ani ti lidé, kteří mi ty emaily posílali. A tak jsem vytrvala a emaily s zákeřným úsměvem mazala. 
 
Postupem času jsem si začala všímat, že kolegyně také začaly výrazně zkracovat délku sukní a šatů. A místo káravých zpráv začaly přicházet komplimenty.
 

 Ale tohle všechno je téměř 2 a půl roku zpět. Dnes už je to všechno jinak. Občas mě některá z konzervativějších kolegyní zpraží pohledem, ale to je tak vše. Kuvajt se mění a jeho ženy s ním… 
 
Od… Přes… Po…
Co nosí místní dámy:
Tady je třeba dělit na několik kategorií:
 
Ladies in black
Je tu samozřejmě obrovské procento žen, které chodí zahalené od hlavy až k patě v černém. Pod tím černým “hábitem” jsou však většinou neskutečně nastrojené. Je to paradox. 
Některé ženy si tento způsob oblékání vybraly samy, jiné k němu byly vychovány a některé k němu byly přinuceny. To je prostý fakt, který tady nebudu nijak obhajovat ani vyvracet. V Kuvajtu je nejčastější takzvaná “abája”, která zakrývá vše až na ruce a celý obličej. Jen pro příklad jak je to mezi mladší kuvajtskou populací, u mě ve firmě, kde je většině lidí pod 30, je taková slečna pouze jedna z cca čtyřiceti dalších dívek.
 
Šátek, džíny a tenisky

Tohle pro mě ze začátku byla asi nejbizarnější kombinace. Spousta dívek tu nosí “hidžáb” – tedy šátek zahalující vlasy – a k němu zcela “normální” (čti evropské/americké) oblečení. Takže je úplně běžné vidět ženu, která má hidžáb a k tomu vypasované džíny a halenku. Nebo ještě lépe hidžáb, vytahanou mikinu, džíny a “conversky”. 
 
Taková kombinace všeho…
Nezahalené

Poslední kategorií jsou dívky, které se nezahalují vůbec. Těch je tu srovnatelně s těmi v hidžábu. Většina z nich se obléká nadmíru vkusně. Dívku v minisukni, nebo v šortkách tady sice stále ještě nepotkáte, ale na nezahalené dívky narazíte na každém kroku. A je jich stále více a to mi dělá velkou radost.
 
Normální den v práci.

 

I takhle to jde!
(A ano, máme v práci Vánoce – říkáme tomu Secret Santa Day)
Typická ukázka zcela nezávislé Kuvajťanky.

Nejhezčí na tom všem ale ve finále je, že tady nikdo neřeší, jestli je někdo zahalený, nebo není. Tak stejně jako kdekoli na světě vás tady protáhnou módním peklem, pokud se vám něco nepovede, ale to je tak všechno… 
 
Od Conversek, přes sukně až po šátek a to všechno na jedné fotce.

 

 

0 odpovědí na “Co ženy v Kuvajtu běžně nosí…”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *