Jak se Faisal musel ženit aneb těžký úděl mladého muže v Kuvajtu

Za tu dobu, co žiji v Kuvajtu jsem se setkala se spoustou naprosto bizarních pravidel a postupů. A ve většině případů to nebyla pravidla, která se týkají mého života tady, ale života samotných Kuvajťanů. Proto jsem se rozhodla, že vám tady pár takových příběhů popíši. 
 

Začnu jedním mým dobrým kamarádem – říkejme mu třeba FaisalFaisal je takový milý kluk, kterému v té době bylo 28 let. Jednoho dne přišel do práce a zarytě mlčel. Což je u Kuvajťanů vždycky špatné znamení, jelikož je to neskutečně užvaněný národ. Mezi tím mlčením a koukáním do dáli (které už tak divné nebylo, jelikož Kuvajťané nemají to největší pracovní nasazení), se vždycky zvedl a šel někam do rohu dlouze telefonovat. Vydržela jsem to asi dvě hodiny, než mi zvědavost nedala.
 
Pouštní Liška: “Stalo se něco?”
Faisal: “Budu se ženit!” (velmi hluboký povzdech)
Zmatená a kulturně nevzdělaná PL: “Panejo, ses nepochlubil, že jsi s někým chodil!”
Zkroušený F: “To máma…”
Ještě zmatenější PL: “Co máma?”
Ještě zkroušenější F: “No máma mi dneska řekla, že se budu ženit.”
(vyděšený pohled PL, který se následně snažila skrýt za nadšení, ale asi se jí to moc nepovedlo)
F: “Máma mi dneska u snídaně řekla, že už je mi 28 a že je čas. Tak se holt budu ženit.”
Velmi opatrná PL“A koho si bereš?”
F s hlavou v dlaních: “To ještě nevím jistě, mám si vybrat ze tří holek.”
 
Takže tak dámy a pánové. V Kuvajtu je to totiž často tak, že se ty svatby prostě domlouvají. Není to tak, že se sejdou dvě rodiny a domluví svatbu dvěma malým dětem – tyhle doby už jsou díky bohu pryč. Funguje to následujícím způsobem:
 
Matka se jednoho dne probudí (nejspíš po nějaké noční můře), podívá se na svého syna, který s ní žije doma, a rozhodne se, že je čas. 
Následně si vytipuje několik rodin s dívkami, které by byly vhodné pro jejich syny. To zda jsou vhodné, nezávisí na tom, zda je to holka milá a chytrá, nebo jestli ji má syn nedejbože rád, ale na tom, zda je stéjného náboženství (jelikož Islám má dvě větve: sunnité a šíité), jestli je její rodina na stejné úrovni jako jejich rodina (= zda mají stejné množství peněz, zda mají nějaký vhodný rodinný podnik apod.) a také jaké mají ty dvě rodiny spolu historicky vztahy a jestli je holka hezká. Ano, být hezká je důležité – znáte to, kvalitní vlasy, rovné zuby – prostě dobrý genetický materiál. 
 
A pak když takovou holku najde, tak zavolá její mámě (jako fakt telefonem) a zeptá se, zda je holka k mání, že by její syn měl zájem. Je to celé šílený protokol, který musí být přesně dodržován. Takže máma té holky odpoví nějakou naučenou frází, že se jako zeptá a přetlumočí to doma dceři. 
Následně proběhne na straně dívky malé vyšetřování, co že je to vlastně za kluka. Holka ho prošmíruje na sociálních médiích, matka zjistí, jaké jsou poměry jeho rodiny, otec to probere s kamarády a pak se na základě toho rozhodnou. 
 
Jsou rodiny, kde do toho ta holka má co mluvit a to je moc fajn, ale pak jsou samozřejmě rodiny, kde na to nemůže říct nic a prostě dostane Faisala, ať chce, nebo ne… 
 
No a Faisal měl takhle na výběr ze tří holek a nevěděl co dál.

PL: “A znáš je?”
usrkávající asi sedmou kávu: “Jojo, od vidění. Všechny vypadají milý.”
PL snažící se o cosi jako podporu: “No tak aspoň tak. A co budeš dělat? Jak si vybereš?”
F: “To je právě to, co nevím. Jak můžu vědět, se kterou budu šťastnej? Co když si vyberu špatně a podělám život sobě i jí?” 
 
A tam mi ho začalo být hrozně líto, protože on si prostě vybrat musel a musel si vybrat rychle, aby mu některou z těch tří nevyfoukla máma nějakého jiného Faisala, který má třeba větší balík peněz a v minulosti měla jeho rodina větší stádo velbloudů. 
 
Nakonec si vybral. Vybral si tu nejhezčí a vzali se. 
O tom, jak probíhá takové kuvajtské zasnoubení a svatba zase příště! A to vám řeknu už teď, přátelé – je to peklo, takže si to nenechejte ujít. 
 
 

0 odpovědí na “Jak se Faisal musel ženit aneb těžký úděl mladého muže v Kuvajtu”

  1. hmm, tak to se moc nemají, ale když to vezmeme z druhé strany, tak to aspon mají na koho svést. Myslím to nepovedené manželství, prostě je to něčí vina a ne naše 😀 Někdy je to dobrý pro mysl mít na koho svést vinu. těším se na popis té svatby.

  2. tak kuvajtakum se nechce do snatku s kuvajtackami, protoze moc dobre vi jak jsou rozmazlene a nemaji predstavu kde vznikaji penize :)) vetsina kuvajtanu co znam touzi po cizinkach, protoze jsou nohama na zemi 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *