Jak je možný, že se v té poušti nerozpustíte aneb když je venku 50 stupňů celsia

Česko zasáhla šílená vedra a sucho a spousta přátel mi píše, že teď je tam stejné horko “jako máš ty v tom Kuvajtu”! Na sociálních sítích sleduji kamarády, kteří už radši spí venku, než aby museli být zavření v pecích, kterým běžně říkají domov. A také se mi začaly množit dotazy, jak v takovém horku můžeme skoro celý rok sakra přežít! Roli hrají tři zcela zásadních faktory. Nastíním postupně a podrobně níže.

Faktor č. 1: V Kuvajtu je prostě sucho! 

Kuvajt má neskutečně suché podnebí. Třeba teď tu máme už přes měsíc celkem stabilních 50 stupňů ve stínu a stejně, když už se člověk z nějakého nevysvětlitelného bláznovství rozhodne, že půjde někam pěšky, tak se téměř nezpotí. Ten suchý a horký vzduch funguje tak trochu jako fén – za cesty se prostě nestihnete zpotit, jelikož průběžně osycháte. Je celkem těžké si to předstvit, když to člověk nezažil, ale je to tady taková záchrana. V Česku je vlhké horko – člověk prostě okamžitě propotí cokoli, co má na sobě. A to ani nemusí být těch 50 stupňů… Nás české horko zmáhá výrazně víc, než to kuvajtské.

Faktor č. 2: Klimatizace! 

Klimatizace drží celý tenhle region nad vodou. Jako opravdu. Bez klimatizace by tady byla prázdná poušť a pár pastevců s ovcemi a velbloudy. Klimatizace je tady vlastně všude. V úplně každé budově, v každém bytě, v každém obchodě, v každičkém malinkatém krámku… Dokonce i auta se sem dodávají se speciálně posílenou klimatizací, aby tady člověk prostě neshořel. A dokonce i ta nejvíc nejotřískanější a téměř nepojízdná auta chladí jako o život.
Prostě klimatizace. Všude!
Jak jsem psala výše, že je to v každém krámku. Tak to jsem myslela vážně. I v takovýchto “lehce” zašlých krámcích je klimatizace naprosto běžná…

Kuvajťané to s klimatizací občas až trochu přehánějí. Vzhledem k tomu, že se téměř nepohybují venku – jdou z klimatizovaného auta do klimatizované kanceláře a pak do klimatizovaného domu – tak jsou prostory občas až  nesnesitelně podchlazené. Bylo zcela běžné, že venku bylo přes 50 ve stínu a v kanceláři bylo vychlazeno na 19 stupňů. A ty přechody jsou pak fakt hodně šlupka!

Extra faktor: Chlazené bazény!

Zajímavost, na kterou jsme si tady museli chvilku zvykat, než jsme ji začali brát jako samozřejmou, jsou bazény! Velká část moderních bytových domů tady má vlastní bazén. A vzhledem k tomu, že by se tady v těch nejhorších měsících nedalo do vody ani vejít, tak jsou tady všechny – fakt VŠECHNY – bazény chlazené. Bez chlazení by voda měla klidně přes 40 stupňů. Takhle má kolem krásných 29 – 30 stupňů a je i v největším pařáku neskutečně osvěžující.
… takže léto pak vypadá asi takhle.
A takhle my tady přežíváme. Člověk se navíc časem trochu přizpůsobí a na trvale vyšší teploty si zvykne.
A ono vstávat do slunečných dní prostě šíleně nakopne už od rána!

4 odpovědi na “Jak je možný, že se v té poušti nerozpustíte aneb když je venku 50 stupňů celsia”

    1. My o tom také nikdy předtím neslyšeli, ale teď už si bez toho nedovedeme představit život tady. A o vyhřívaných bazénech jsem jim povídala. Někteří na mě koukali trochu nedůvěřivě. Ona jich celkem velká část třeba nikdy v životě neviděla sníh, tak je to pro ně těžké pochopit. 🙂

  1. Ziju v Barcelone a taky z Cr slychavam, ze tam maj stejne teplo a nebo i vic! 😀 jenze tady je zas oproti Cr dost vlhko a vedro je umorny, clovek se poti, jeste nez vyleze z postele. Kdyz nekdo jede na dovolenou, moc to nevnima, ale v normalnim zivote, kdyz se maj vyridit nakupy, obehat urady a spol je to znat. Ani nemluve o stary zastavbe, kde je v byte v noci 34 stupnu. Ale oproti jihu Spanelska a vasim koncinam obzvlast je to porad slaby kafe :D. Klimoska tu frci, kvuli ni jsem v praci musela mit pres leto zimni boty, pletenej kabat a salu a nikdy si nevzit sukni 😂

    1. Panejo! To taky zní jako slušný nášup! Ta vlhkost hraje obrovskou roli. My jsme tím vždycky zaskočení, když se vrátíme kamkoli do Evropy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *