Vánoce, Vánoce přicházejí… i do Kuvajtu!

Je to tak! Vánoce jsou za dveřmi. Venku je zima, plýskanice, člověk kouká z okna a čeká na sníh… My v Kuvajtu to máme stejně. Teda skoro. Až na tu zimu…. A plýskanice… A sníh… No dobře! Ale ochladilo se! 

Jak určitě všichni víte, Kuvajt je muslimská země. Tedy Islám, Korán, Ramadán a žádné Vánoce, Velikonoce a vůbec všechny ty příjemné svátky, na které jsme my zvyklí a jako správní Češi se vztekáme, když připadnou na víkend a my máme o den volna méně.

Mnoho z vás také už určitě někde slyšelo, jak netolerantní jsou muslimové k jiným náboženstvím a jejich projevům. Tak vám musím říct a ukázat, že v Kuvajtu je to trochu jinak. Vzhledem k tomu, jak obrovské množství cizinců tady žije, tak to ani jinak nejde. 

8. listopadu jsme nakráčeli do našeho oblíbeného obchodu, kde nakupují převážně Kuvajťané, Evropané a Američani, a vybafla tam na nás opulentní vánoční výzdoba a přehršel možného i nemožného sortimentu od ozdobiček, přes stromky až po medvědy, kteří za hezké pohlazení spustí nějakou anglickou koledu. 

Kolem toho všeho tlačí košíky ženy v hábitech a pánové v dišdašách a nikomu to nepřijde divné.

 
 

 

 
Na vánoční výzdobu a doplňky člověk od listopadu narazí leckde. 
 
Místní obchod s doplňky. Povšimněte si velmi teplých šál, které budou jistě velmi brzy potřeba.
Stromků tady mají obrovské množství. Všechny jsou samozřejmě umělé, jelikož ty živé by museli dovážet z nějaké vzdálené země, kde někdy v životě viděli jehličnaté stromy. Tady se o nich vyprávějí jen příběhy a lidé se tu velmi marně pokoušejí napodobit jejich vůni při výrobě všemožných vůní do auta, které jsou bohužel mezi místními nemytými taxikáři velkým hitem.
 
Je libo stromek? 

Vánoční tematika se tady nevyhne ani velkým zahraničním řetězcům, jako je COSTA Coffee nebo třeba Starbucks. Jejich vždy usměvavý personál na vás bude do nekonečna útočit novými zimními nabídkami, až si nakonec se zděšením uvědomíte, že stojíte venku, kde je na slunci pořád kolem 25 stupňů a hřejete si ruce (!!!) o kelímek horké čokolády s vánočním motivem.

… a vedle mě seděl Společník v lehké košili a v šortkách.
My jsme Vánoce slavili i v mém předchozím zaměstnání. Nejmenovalo se to sice Vánoce, ale Secret Santa – tedy takový tajný Ježíšek. Obnášelo to to, že se obešla celá firma (tvořená z cca 70 procent Kuvajťany) a každý se mohl rozhodnout, zda se chce, nebo neche účastnit. Našli se samozřejmě Kuvajťané, kteří odmítli, že je to proti jejich náboženství, ale nikdo kolem toho nedělal rozruch. No a pak si každý tajně vylosoval člověka, kterému připravil pod stromek dárek. 
 
Náš stromek a dárky! Byli jsme kreativní 🙂
Ano, vidíte správně, Kuvajťan oblečený v tradiční dišdaše si otevírá svůj dárek.
A tady si ho otevírá Kuvajťanka s hidžábem na hlavě.

  Nejhezčí na tom všem pak bylo, že když jsem 25. prosince přišla do práce, tak tam na mě na stole čekal malý vánoční stromeček a pod ním dárky od kolegů s tím, že když už musím trčet v práci, tak ať to tady mám aspoň pěkné. A musím se přiznat, že to mě teda jako hrozně dojalo… 

Víte, zkuste si jen představit, že by se ve vašem Albertu, Bille, nebo kdekoli, kam si chodíte pro svůj denní chleba, objevilo cokoli spojené s jakýmkoli muslimským svátkem. Dovedete si představit tu paniku, kterou by to v médiích vyvolalo? A teď na ně mrkněte, jak si tady spokojeně otevírají dárky… Ne všichni jsou stejní. Tak jako my všichni nejsme stejní… 

3 odpovědi na “Vánoce, Vánoce přicházejí… i do Kuvajtu!”

  1. Mám pocit, že muslimští přistěhovalci do Evropy jsou daleko konzervativnější a nesnášenlivější než běžní muslimové třeba tady v Kuvajtu. A také jsou obrovské rozdíly mezi muslimskými zeměmi, co je možné v Kuvajtu, není možné třeba v Pákistánu atd. Ale jinak je to vše velmi milé.

  2. Já bych řekl, že muslimští přistěhovalci do Evropy mají, až na výjimky, úplně jiné starosti než propagaci svého náboženství a nesnášenlivost. Například najít obživu a postarat se o svoje rodiny tady i doma.

  3. Stejné starosti má většina přistěhovalců tady v Kuvajtu. Většina z nich posílá minimálně 50 procent svého platu zpět svým rodinám, jelikož ty tam žijí z minima. Jsou to právě Bangladéšani, Indové, Pakistánci, ale i Syřané, Iráčani, Libanonci, Egypťané nebo třeba Arménci. Nemají žádnou "agendu", prostě se snaží uživit a zlepšit život svých rodin.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *