Jak jsme v Ománu dohnali jaro aneb kouzelná vesnička Wakan

Všude na internetu a na sociálních sítích na mě začínají vykukovat fotky prvních poupat a květů. Tohle je jedno ze dvou období, kdy propadám lehkému stesku po České republice. Miluji kvetoucí stromy na jaře a pak jejich barvy na podzim. Krásy podzimu většinou někde zastihneme, ale jaro často mineme. Tady v regionu nic jako jaro neexistuje. Roční období jsou následující: teplo, větší teplo, horko a pak ještě větší horko. V Kuvajtu mají dokonce i zimu, kdy teploty klesají klidně i na 7 stupňů Celsia. Ale jaro, takové to voňavé a kvetoucí, to tady prostě nemáme.

O to větší bylo mé nadšení, když jsem v místních ománských novinách dočetla, že 150 kilometrů od Maskatu leží horská vesnička jménem Wakan, kde právě teď kvetou ovocné stromy. 150 kilometrů zní docela hrozně, ale v Ománu jsou vzdálenosti relativní. Tady je prostě všechno dost daleko. Jen z jednoho konce Maskatu na druhý je to cca 50 kilometrů.

S přesvědčivostí sobě vlastní jsem Společníkovi předestřela plán na jednodenní výlet. Potřebovala jsem jen asi 186 zmínek a 65 odkazů na různé články, aby pochopil, že jednak nemá na výběr a že se tam vlastně hrozně těší.

Wakan leží v nadmořské výšce 2,000 metrů. Je tam tedy výrazně příjemnější klima a proto jsou tam výborné podmínky pro zemědělství. A právě to dělá z Wakanu pomalu, ale jistě turistickou atrakci – najdete tady naprosto nádherné terasovité zahrady. Ty se rozprostírají kolem krásné stezky tvořené 700 schody, které se vlní kolem hor, malých nádrží na vodu a oprýskaných domků.

Začátek cesty a první políčka. 
Moje malé koncentrované štěstí!
Výstup po schodech je opravdu malebný.
Pohled na cestičku, která se kroutí kolem skal.
Ománské hory a skály jsou moje láska. A v okolí Wakanu jsou k vidění fakt úžasné útvary.
Pohled dolů je místy fakt děsivý. Ale fakt to stojí za to.

Než se do Wakanu nadšeně rozjedete, tak prosím pozor na to, že vesnička je dostupná pouze v autě s pohonem na všechna čtyři kola. Poslední část cesty je totiž prašná a tedy nezpevněná. Na cestu se vejde jen jedno auto, takže je často třeba uhýbat jiným řidičům. Takové vyhnutí obnáší nájezd na kamení a písek. Však sami mrkněte na video dole.

Ale všechno to za to stojí. I to, že se tam skoro nedá zaparkovat a máte chuť omlátit to kamení o hlavu lidem, kteří byli dost uvědomělí na to, aby dorazili před vámi a díky tomu nemuseli parkovat pod největším kopcem na světě.

Vesnička Wakan mi ukázala další z mnoha tváří, které Omán má, a dala mi další důvod to tady milovat. A navíc mě obdarovala kvetoucími meruňkami v době, kdy jsem se v ně ani neodvažovala doufat. A to jí nikdy nezapomenu…

Děkuju!

4 odpovědi na “Jak jsme v Ománu dohnali jaro aneb kouzelná vesnička Wakan”

  1. Osobně vás neznám, ale podle toho jak píšete si myslím, že jste moc krásný člověk, který se dokáže radovat z maličkostí a má v sobě hodně dobra. Moc vám přeji, aby vám to zůstalo. A třeba se někdy někde potkáme. Klára

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *