Kuvajtská cenzura aneb proč bychom to nevystřihli

Dneska to bude o další z mnoha podivností, o které v Kuvajtu zakopnete, a která mě do teď dokáže překvapit a pobavit. Dneska to totiž bude o místní cenzuře. 

 
Úplně poprvé jsem se tady s cenzurou setkala v časopisech:
 
Vydávají tu ELLE v angličtině s lokální úpravou.
A taky National Geographic s lokální úpravou.
 
Ano, na obrázcích nahoře vidíte zcela správně. Kuvajt opravdu zaměstnává bandu lidí s fixkou v ruce, kteří celý den nedělají nic jiného, než že procházejí všechny časopisy, které tu vycházejí, a zamazávají krátké sukně, výstřihy, spodní prádlo a kdoví co ještě. Ale abyste si nemysleli, že jsou to jen ženy, které jsou zakrývány, jsou to třeba i muži s tetováním: 
 
 
Říkáte si, že je to v době internetu, kdy si každý může najít cokoli chce, naprostá zbytečnost? Máte samozřejmě pravdu, ale…! On je tu totiž z velké části cenzurován i internet. To v překladu znamená, že se prostě nedostanete na stránky s obsahem, které místní úřady vyhodnotily jako nevhodný.
Všechno jde samozřejmě s menším technickým vzděláním obejít, ale pro naprosto běžného uživatele to může znamenat třeba to, že se nepodívá na novou kolekci svého oblíbeného spodního prádla.
 

Výrazně horší a omezující je cenzura v kině. Nikdy nezapomenu, jak jsme se Společníkem seděli v plném sále, koukáme na nějaký film, chlapík se blíží ke své lady a je jasné, že teď se prostě minimálně oblíznou a ono nic – střih, trh a jedeme dál. Vyjeveně jsme koukali kolem sebe a byli jsme evidentně jediní, komu to přišlo divné! Oni prostě natvrdo vystřihávají “nevhodné” kusy filmů – od líbání, přes scény, kde je někdo polonahý nebo snad bůhchraň úplně nahý. 
Takže se pak klidně může stát, že natrefíte na film, kde toho vystříhají tolik, že ten děj nakonec nedává smysl. Tak to bylo třeba s posledním Terminátorem. Proto si od té doby vybíráme filmy bezpečné – třeba válečné, nebo plné násilí, protože na tom evidentně nic k vystřižení není. 

Poslední bod, o kterém budu mluvit, mě osobně trápí asi nejvíc. Jedná se o zakázané knihy. Ministerstvo Informací (takový místní Velký Bratr) má seznam knih a filmů, které jsou tu zakázané, jelikož obsahují nevhodný obsah – ale nevhodný neznamená jen sexuální, nevhodný znamená třeba to, že mluví o kouzlení, nebo o mluvících zvířatech, o homosexualitě a podobně. Nevhodné je vlastně téměř vše, co není podloženo Koránem – v realitě to pak znamená třeba to, že ministerstvo nařídilo školním knihovnám, aby zakázaly dle mého názoru zcena neškodné a spíše fantazii rozvíjející příběhy Harryho Pottera.


Tohle jsou přesně ty věci, které drží Kuvajt zpět ve vlastním rozvoji. Zbytečná a přehnaná ochrana samozřejmě totiž vede k tomu, že to co je zakázané je o to více žádoucí. Je to holt ještě dlouhá cesta…


Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *