Ne, není! A tady bych ten článek mohla s klidným srdcem ukončit. Ale to bych té zemi, kde si velmi spokojeně žiji už přes 3 roky, trochu křivdila. A to já zase nechci… Takže, abych byla fér, pokusím se nastínit níže, jak je to v Kuvajtu s turismem, co tady můžete čekat, pokud vás sem vítr opravdu někdy zavane, na co byste měli být připravení a co byste měli vidět.
Kuvajt není vyloženě turistická destinace. Občas jsme tady se Společníkem viděli pár baťůžkářů a nadšeně jsme si na ně ukazovali prstem z okýnka auta (a to si bohužel nedělám legraci – jsou chvíle, kdy nám je holt mentálně 5 oběma) – tak vzácní tady jsou.
Ale musím říct, že Kuvajt má jedno nepopiratelné kouzlo, které by mohlo být přitažlivé hlavně pro cestovatele dobrodruhy. Jelikož je to země turismem téměř nedotčená, tak tady uvidíte velmi autentický blízkovýchodní život bez příkras. A to má něco do sebe. Ony totiž ty příkrasy jsou takovým druhým jménem tohodle regionu a narazit na běžný život je tady čím dál komplikovanější.
Na co je tedy třeba myslet, než vůbec vyrazíte:
Počasí
Kuvajt je pouštní země a to mluví za sebe samo. V letních měsících je tady neskutečné horko (jakože 50 stupňů Celsia ve stínu). Ale jsou i měsíce, kdy je vyloženě příjemně. Taaakže! Pokud se chcete koupat v moři, tak doporučuji konec září, říjen, duben, květen a i první polovinu června. Pokud se tady chcete jen potulovat, tak k tomu přidejte ještě listopad, prosinec, leden a únor. Podrobnější článek o počasí mám tady.
Jako další věc, se kterou se budete muset vypořádat, je naprosto nefunkční infrastruktura.
Co to pro vás znamená:
Tak třeba doprava po městě.
Po celém Kuvajtu jezdí hromada autobusů. Což zní skvěle, ale nikde nenajdete online rozpis. A úplně nejlepší na tom je, že na většině zastávek není napsáno, kam, odkud, přes co, jak dlouho (a vůbec takové ty nedůležité věci, že…) ten autobus sakra jede. Je tam cedule, na které by člověk čekal přilípnutý papírek se stanicemi a časy, ale on tam prostě není… A nikomu to nevadí. Vozy navíc provozují dvě na sobě nezávislé soukromé firmy, které si každá jezdí kam a jak chětějí. Autobusem navíc jezdí spíše expati z nižších příjmových kategorií (omlouvám se za necitlivost, ale tak to prostě bohužel je). To znamená, že vy jakožto turista tam budete jednak vypadat a jednak se i cítit dost nepatřičně.
Takže jaká je alternativa? Taxíky
Taxíků tady jezdí tisíce. Ať budete chvíli postávat téměř kdekoli, tak maximálně do 5 minut se dočkáte taxíku. Většinou vás budou nahánět sami. A teď jedno velké varování! Dávejte si bacha na to, zda váš taxikář zapíná taxametr. Tady se to moc nedělá. Takže ho klidně okřikněte a pohrozte mu policií. Pokud bude žvanit, že “nou ingliš, nou ingliš”, tak mu moc nevěřte. “Ingliš” na to, aby pochopil to málo, co po něm chcete, tady má skoro každý.
Já už je klidně nechám jet bez taxametru, protože vím, kolik by to kam mělo stát (pro případ 12 kilometrů stojí 2.3 KD – tedy asi 160 korun), ale stejně se mi občas stane, že mě někdo zkusí pěkně napálit jen proto, že vypadám jako turistka.
Bydlení
V Kuvajtu je neskutečná hromada hotelů. Od těch hogo fogo, jako je Four Seasons, přes Jumeirah až po Hilton. Ale chápu, že většina dobrodruhů cílí na levnější bydlení. I takové hotely jsou! Netřeba se bát. Doporučuji použít Booking.com. Je jedna věc, na kterou ale dávejte pozor, když si hotel vybíráte – a to je lokalita. Pokud nechcete každý den trávit hodiny v taxíku v zácpách cestou z hotelu k zajímavostem a pak to stejné zpět, tak se držte spíše centra města (Kuwait City, Sharq, Mirqab) – pro docházkovou vzdálenost k většině zajímavých míst, – nebo alespoň části, která se jmenuje Salmiyah. Tím rozhodně neuděláte chybu.
Peníze – je v Kuvajtu draho?
Pro začátek, kuvajtská měna je kuvajtský dinár – tedy KD (čti “kejdý”). Jedno KD je přibližně 70 korun.
Levno v Kuvatu rozhodně není, ale zase to není zabiják. Dá se tady neskutečně dobře najíst na trhu zá pár kejdý. Také se tady dá velmi levně nakoupit jídlo, pokud se vyhnete potravinám dovezeným z Ameriky a Evropy. A to rozhodně doporučuji, jelikož tady mají třeba výbornou lokální zeleninu nebo mléčné produkty. Vstupné se většinu míst, kam budete chtít nejspíš jít, ani neplatí, takže to vás rozhodně nezlomí.
Je to vhodné místo na dovču s partou malých svišťů?
No, na rodinnou dovolenou bych do Kuvajtu opravdu nejela. Vyloženě rodinných rezortů je tu fakt pár, hezký akvapark jeden a to je bohužel tak vše. I dětských atrakcí je tu velmi málo, takže já rozhodně doporučuji spíše okolní země.
A teď k tomu, co je tady vyloženě škoda minout:
Kuvajtské věže! Nepopiratelná dominanta a symbol Kuvajtu. Rozhodně se na ně nekoukejte jen zvenku. Krásné jsou i uvnitř a je tam hezký výhled na město.
Trh Mubarakiyah, kde se dá jednak krásně projít, hezky nakoupit a výborně se najíst. Nebojte se tamních restaurací. Většina jídla je naprosto fantastická.
Projít se chcete rozhodně po nábřeží kolem Gulf Road, které začíná tady a končí tady. Doporučuji při západu slunce. Je tam krásně vidět město.
Navštívit rozhodně doporučuji Al Shaheed Park! Je to kombinace nádherného parku s venkovní galerií. A je to také nejkrásnější kus zeleně, kterou v Kuvajtu uvidíte.
Hezká veřejná pláž nedaleko od centra je tady.
A pro milovníky nákupů je naprostou nutnostní místní obchodí dům The Avenues. Ten máme moc rádi i my se Společníkem a to je pro nás nakupování většinou tak trochu za trest. Více o nakupování napíši v jednom z příštích článků.
A to je tak nějak vše. Já osobně doporučuji Kuvajt hlavně lidem, kteří tady mají známé, kteří jim pomohou jako průvodci. Pak je to velmi příjemná dovolená. Časově vám určitě bude stačit tak pět dní.
Pokud by vás zajímalo víc (tipy na restaurace, obchody apod.), tak se rozhodně ozvěte.
O vízum doporučuji žádat předem online tady. Sice vám ho vystaví i tady na letišti, ale není s nimi úplně snadná domluva.
A také tady máme neskutečně milé lidi na ambasádě, kteří vedou o jejich činnosti v Kuvajtu velmi zajímavou facebookovou stránku a také vám rádi pomohou a poradí.
Lidi jako vy by měli psát průvodce 😀 😀 😀
Děkuju!:)
… a nevynechal by som ani akvarium v The Scientific Center, Al Hashemi v Radisson SAS – najvacsia drevena lod zapisana v Guinessovej knihe rekordov, mesitu Grand Mosque, Gold souk, budovu Arab Fund, na take turisticke kupanie mozno Failaka Island, atd, atd… 🙂
Moooc dekuji , Chystám se příští týden … speciálně tam , kde nejsou EU lidi 😃